Na Warmii i Mazurach klauzulę opt-out wypowiedziało zaledwie 34 z 457 lekarzy rezydentów i dwóch lekarzy specjalistów. Nie bez znaczenia dla służby zdrowia w regionie pozostaje jednak podpisane wczoraj porozumienie. Minister zdrowia i lekarze rezydenci po serii spotkań wypracowali kompromis.

Dla wszystkich pacjentów przede wszystkim oznacza to szybsze zwiększenie nakładów na opiekę zdrowotną, bo to był główny postulat. Zapisano to w ustawie, że ma to być 6 procent PKB. Pierwotnie miało to nastąpić w 2025 roku. Teraz zostało to skrócone o rok — mówi Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Poprawić mają się też warunki płacy lekarzy. Wynagrodzenie rezydentów ma wynosić 4000 lub 4700 zł brutto w zależności od specjalizacji. Lekarze specjaliści, pracujący w jednym szpitalu będą otrzymywać nie mniej niż 6750 zł.

Każdego roku służba zdrowia w regionie pochłania ponad 2,7 mld złotych. W związku z podpisanym wczoraj porozumieniem w tym roku ma być ich już o około 60 mln złotych więcej.