19 marca od czasów międzywojennej Polski kojarzony jest z imieninami Józefa Piłsudskiego. Tradycje do dzisiaj kultywuje Związek Piłsudczyków RP i w dniu imienin patrona przypomina o marszałku, który jest symbolem odrodzenia wolnej Polski.

Tradycyjnie w dniu imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego przedstawiciele rządu, samorządowców i młodzieży złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą postać jednego z głównych architektów II Rzeczpospolitej. Później uroczystości przeniosły się do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. Jak zawsze była to okazja do przypomnienia dokonań marszałka.

Pamięć o nim żyje. Doskonale wpisuje się to w 100-lecie naszej niepodległości. Te postacie należy wydobywać z historii i prezentować następnym pokoleniom – mówi Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Imieniny Piłsudskiego to żywa lekcja historii: – Wielu młodych pamięta o marszałku Piłsudskim, wskrzesicielu Niepodległej. Trudno o nim nie mówić w 100-leciu odzyskania niepodległości – mówi Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Tradycja nie prywatnych, a publicznych imienin marszałka sięga czasów I wojny światowej. 19 marca 1915 roku Piłsudski otrzymał od podwładnych złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi - Korpus Oficerski”.